Związkowa Alternatywa apeluje do rządu o rozszerzenie wsparcia dla osób, które dotychczas pracowały w ramach umów cywilno-prawnych.

Tarcza antykryzysowa w obecnym kształcie nie oferuje żadnego wsparcia dla pracowników, którzy dotychczas zarabiali w ramach co miesiąc odnawianych umów o dzieło. Pomoc rządowa w ogóle ich nie dotyczy. Taka sytuacja dotyczy przykładowo wielu pracowników kultury i mediów.

Związkowa Alternatywa Dziennikarzy apeluje, aby pomoc dla osób zatrudnionych w ramach umów cywilno-prawnych była skierowana również do pracowników, którzy mają podpisywane umowy w trybie comiesięcznym. Uważamy, że nie należy różnicować pracowników w zależności od daty zawarcia umowy. Dlatego naszym zdaniem pomoc dla pracowników, którzy zawarli umowę po 1 lutym, powinna być taka sama, co dla tych, którzy zawarli ją wcześniej.

Innymi słowy każdy pracownik pracujący dotychczas w ramach umów o dzieło/zlecenie powinien móc otrzymać 2080 zł, a gdy suma jego przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożył wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to  świadczenie postojowe powinno mu przysługiwać w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Naszym zdaniem powyższe rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące, ale  wprowadza jakiekolwiek wsparcie dla pracowników (np. sklepów, kawiarni, restauracji czy mediów), którzy mają podpisywane umowy w trybie comiesięcznym, a którzy stracili dochody w wyniku epidemii.