Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa domaga się od rządu przedstawienia rozwiązań, które powstrzymałyby spadek aktywności zawodowej Polaków i Polek, a zarazem ochroniłyby przed ubóstwem osoby pozbawione pracy.
Tarcza antykryzysowa rządu jest adresowana głównie do firm, które zaprzestaną działalności lub znacznie ogranicza jej zasięg. Rząd nie przedstawił żadnych rozwiązań na rzecz stworzenia nowych miejsc pracy ani podtrzymania działalności istniejących firm. Taka polityka w perspektywie kilku miesięcy grozi załamaniem finansów publicznych i popadnięciem gospodarki w głęboką recesję.

W tym trudnym czasie państwo powinno być podmiotem stymulującym wzrost gospodarczy, tworzącym nowe miejsca pracy i zlecającym na masową skalę zamówienia publiczne firmom prywatnym. Naszym zdaniem kluczowym zadaniem państwa jest dzisiaj wykorzystanie gospodarki do skutecznej walki z epidemią, a zarazem uruchomienie na dużą skalę zamówień publicznych, które pozwolą zachować ludziom pracę, a zarazem poprawić jakość życia społeczeństwa.
Przykładowo uzdrowiska i hotele mogłyby być wykorzystane do kwarantanny, a restauracje do przygotowania posiłków dla placówek zdrowotnych i działających urzędów. Powinna powstać sieć punktów publicznej informacji dotyczącej zagrożenia epidemicznego, które zajmowałyby się też dystrybucją środków higienicznych. Epidemia to też czas na rozwinięcie opieki nad osobami starszymi, to moment, w którym administracja krajowa i samorządowa powinny się rozwinąć, by wspierać społeczeństwo w rozwiązywaniu codziennych spraw. Państwo powinno też pomóc firmom w przejściu na pracę zdalną.

Jednocześnie rząd nie może dopuścić do skokowego wzrostu ubóstwa, dlatego powinien podnieść zasiłek dla bezrobotnych do kwoty co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli 2080 zł.