Pierwszego sierpnia bieżącego roku, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, będziemy maszerować przeciwko faszyzmowi, który na nowo nieustannie odradza się w naszym kraju.

Przemarsz, podczas którego będziemy wspominać ofiary powstania oraz jego socjalistycznych bohaterów, obędzie się ulicami dawnego getta warszawskiego.

Rozpoczniemy punktualnie o godzinie 12:00 przy pomniku Umschlagplatz, miejscu, z którego wywożono ludzi z getta do obozu zagłady w Treblince. Po drodze zatrzymamy się przy bunkrze Anielewicza, gdzie życie straciło 120 powstańców powiązanych z Żydowską Organizacją Bojową, w tym sam Mordechaj Anielewicz, oraz przy pomniku Bohaterów Getta upamiętniającego wszystkie ofiary warszawskiego getta. Przemarsz zakończy się przy pomniku Powstania Warszawskiego, który upamiętnia wszystkich bohaterów powstania. Przy wszystkich pomnikach zostaną złożone kwiaty oraz wygłoszone krótkie przemówienia.

Przemarsz powstał z inicjatywy młodych osób, które chcą zwrócić uwagę na problem odradzającego się faszyzmu. Wspólnie z kilkoma organizacjami chcemy pokazać, że jako młodzi powinniśmy iść w ślady naszych rówieśników, którzy 76 lat temu stanęli do walki z brunatnym wrogiem i razem przeciwstawić się wykluczaniu kolejnych grup społecznych oraz kolaboracji naszego rządu z ugrupowaniami, których działania odwołują się do faszyzmu. Nie pozwólmy, by faszyzm na nowo powrócił i by historia zatoczyła koło!

Komisja Młodych Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa jest współorganizatorem tego wydarzenia.