Apelujemy do rządu o wprowadzenie ustawowych regulacji dotyczących określenia maksymalnych temperatur w pracy i wyznaczenia limitów czasu pracy przy wysokich temperaturach. Niestety wciąż nie ma precyzyjnych przepisów na tym obszarze. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów BHP uważamy, że w pomieszczeniach biurowych temperatura nie powinna przekraczać 30°C, przy ciężkiej pracy fizycznej w hali 28°C, a w warunkach szczególnych 26°C.
Niestety w wielu zakładach pracy panuje znacznie wyższa temperatura, przekraczająca nawet 40°C. Wielogodzinna praca w takich warunkach może być zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników. Stąd domagamy się nowelizacji Kodeksu pracy, aby wpisać górne limity temperatury zgodne z zaleceniami ekspertów BHP. W wyjątkowych sytuacjach, gdy praca w wysokich temperaturach jest społecznie niezbędna, powinny być wprowadzone limity czasu pracy, dłuższe przerwy i wynagrodzenia o co najmniej 50% wyższe niż za pracę w normalnych warunkach. Zarazem wnioskujemy, aby możliwie szybko rząd wdrożył nowe regulacje we wszystkich instytucjach państwowych i samorządowych.
Od wielu miesięcy obserwujemy jednak całkowitą bierność rządu na tym obszarze. Już ponad rok temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obiecywało wprowadzenie górnych limitów temperatur do obowiązujących przepisów, ale niestety nic się nie zmieniło na tym obszarze. Jednocześnie ze zdumieniem odnotowaliśmy, że obecnie MRPiPS rekomenduje, by górna granica pracy w biurze wynosiła aż 35°C (!), a na otwartej przestrzeni 32°C. Na dodatek ministerstwo zastrzega, że limity mają obowiązywać, „chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają”. Propozycje rządu brzmią jak niestosowny żart. W ostatnich latach temperatury w Polsce są coraz wyższe, ale rzadko się zdarza, by temperatura przekraczała 35°C. W praktyce więc propozycje rządu oznaczają utrzymanie status quo, czyli brak jakichkolwiek limitów gorąca. Dlatego apelujemy do rządu o opamiętanie się i wprowadzenie górnych limitów temperatury na poziomie 30°C dla pracy w biurze, 28°C przy ciężkiej pracy fizycznej w hali i 26°C w warunkach szczególnych.
Jednocześnie apelujemy do wszystkich pracodawców o skracanie czasu pracy w najbardziej upalne dni. Wielogodzinna praca w wysokiej temperaturze może źle wpłynąć na zdrowie pracownika, ale jest też mniej wydajna. Krótszy czas pracy może więc się opłacić tak pracownikom, jak też pracodawcom.
Najnowsze komentarze