Polacy pracują długo, ciężko i za małe pieniądze. Według danych OECD w ubiegłym roku Niemcy przepracowali 1363 godziny, Duńczycy 1392, Francuzi 1520, Belgowie 1545, Japończycy 1680, Węgrzy – 1741. Polscy pracownicy przepracowali zaś aż 1792 godzin rocznie, czyli prawie najwięcej ze wszystkich badanych krajów. Z państw Unii Europejskiej wyprzedziła nas jedynie Grecja.

Polscy pracownicy są przepracowani, przemęczeni, zestresowani, co obniża wydajność ich pracy, sprzyja wypadkom, pogarsza stosunki między nimi i pracodawcami, zaburza relacje między życiem prywatnym i zawodowym. Polacy nie tylko pracują bardzo długo, ale przepisy o czasie pracy bardzo często są łamane, a na dodatek wysoki odsetek firm nie płaci za nadgodziny.
Dlatego Związkowa Alternatywa proponuje skrócenie czasu pracy w całej gospodarce do 38 godzin, a w kolejnych latach dalsze skracanie czasy pracy do 35 godzin. Jednocześnie rekomendujemy wydłużenie urlopu wypoczynkowego z 26 do 32 dni w roku.

Postulujemy też, aby przerwa wliczona do czasu pracy, wynosiła minimum 30 minut tak, aby pracownik mógł odpocząć i spokojnie zjeść posiłek.

Apelujemy również do Państwowej Inspekcji o zwiększenie skali kontroli przestrzegania czasu pracy i nadużyć odnośnie nadgodzin.