Trwa referendum strajkowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Referendum zaczęło się 14 września i potrwa do 4 października. Do końca referendum pozostało jeszcze blisko dwa tygodnie, a już wzięło w nim udział blisko 30% pracowników (ponad 12 tys. z ok. 43 tys.)

Organizatorem referendum jest Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nasz związek domaga się podwyżki wynagrodzeń zasadniczych brutto o 1200 zł. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 50% pracowników i większość opowie się za akcją strajkową.

ZUS przez wiele tygodni kwestionował legalność naszych działań. Dlatego zleciliśmy Kancelarii Dubois przygotowanie ekspertyzy prawnej na ten temat. Wynika z niej, że blokując spór zbiorowy na tle płacowym, władze Zakładu łamały prawo oraz że przy wygranym referendum akcja strajkowa będzie zgodna z przepisami. Dlatego rozpoczęliśmy referendum strajkowe, a zarazem zgłosiliśmy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z utrudnianiem działalności związkowej przez władze ZUS.

Nasz związek jest zdeterminowany i przygotowany do przeprowadzenia strajku. Jeśli więc referendum zakończy się sukcesem, to jeszcze przed wyborami przystąpimy do akcji strajkowej i pracownicy bezterminowo odejdą od biurek.

Referendum odbędzie się w trybie online. Tutaj znajduje się link do formularza referendalnego:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdmXYBmMtieJArPC9ZNaPf6_GHYiSqS4uDgn6BHD6yTwCudsA/viewform?usp=sf_link