Zachęcamy do lektury w “Gazecie Wyborczej” na temat promowania umów niestandardowych przez zarząd PLL LOT. W materiale wypowiedzi naszych liderów. Całość można przeczytać tutaj: https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,28022027,lot-zwieksza-zatrudnienia-na-b2b-pozbywa-sie-etatowcow-i-zwiazkowcow.html

Piotr Szumlewicz i Monika Żelazik ze Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa piszą w komunikacie do mediów, że Polskie Linie Lotnicze LOT po raz kolejny łamią przepisy prawa pracy i zarazem promują śmieciowe zatrudnienie. “Zgodnie z przepisami prawa pracy, chcąc zatrudnić nowych pracowników, pracodawca ma obowiązek ponownego zatrudnienia pracowników zwolnionych w ramach zwolnień grupowych. Nie dość, że prezes PLL LOT, Rafał Milczarski, omija przepisy prawa pracy, to na dodatek promuje umowy śmieciowe, ponieważ w miejsce zwolnionych, etatowych pracowników chce zatrudniać nowe stewardesy w ramach kontraktów b2b” – piszą.  Oceniają, że to kolejny przykład antypracowniczej polityki narodowego przewoźnika.

(…)

Agnieszka Szelągowska, szefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, mówi, że stewardesy – były to głównie szefowe pokładowe – objęte zwolnieniami zbiorowymi piszą teraz do LOT-u, że chcą wrócić na swoje stanowiska w związku z nowym naborem.  Zaznacza, że tłumaczenie firmy o naborze na inne stanowiska to fałszowanie rzeczywistości.