Polecamy tekst na stronie wyborcza.pl poświęcony zwolnieniom w Sii Polska i naszej interwencji w tej sprawie. Cały artykuł można przeczytać tutaj: https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,29804007,praca-w-lodzi-zwiazkowcy-pytaja-o-skale-zwolnien-pracownikow.html

W związku z redukcjami zatrudnienia w Sii Polska wysyłamy pismo do prezesa firmy z zapytaniem o skalę zwolnień i przypomnieniem, że zwolnienia grupowe nakładają na pracodawcę obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi – informuje Związkowa Alternatywa.

W piśmie do prezesa informatycznego giganta można przeczytać:

„Z informacji, do których dotarł nasz związek, wynika, że w ostatnich miesiącach w Sii Polska doszło do znaczących redukcji zatrudnienia (ok. 200 osób, w tym kilku rekruterów, a obecnie planowane są kolejne zwolnienia (nawet kilkaset osób znajdujących się obecnie na „ławce rezerwowej”. W tym kontekście proszę o informację, jaka jest skala zwolnień pracowników od początku bieżącego roku i jakie są plany redukcji zatrudnienia w najbliższych miesiącach”.

Związkowcy przypominają też, że zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek konsultować ze związkami zawodowymi zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych, i napisali, jak należy to zrobić.

(…)

Kamila Kowalewska, przedstawicielka firmy, twierdzi, że Sii Polska nie prowadzi procesu redukcji zatrudnienia. Doniesienia, które pojawiają się w internecie, są fałszywe. “W tak dużej firmie, jaką jest Sii Polska, naturalnie pojawia się rotacja pracowników. Obejmuje jednak ona różne działy oraz stanowiska i nie jest związana z procesem masowego zwalniania pracowników”.