Trwa dyskusja na temat funkcjonowania placówek handlowych w niedziele, w tym szczególnie w niedzielę wigilijną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym roku 17 i 24 grudnia hipermarkety i galerie handlowe będą mogły być otwarte.

Nieoczekiwanie, na kilka dni przed początkiem grudnia, największe partie zaczęły dyskutować o tym, żeby część sklepów mogło funkcjonować nie 24 grudnia, tylko 10 grudnia. Biorąc pod uwagę fakt, że ustawy jeszcze nie zaczęły być procedowane, ten tryb może budzić poważne wątpliwości. Żeby mogły one wejść w życie przed 10 grudnia, będą musiały być przyjmowane pospiesznie i bez żadnych konsultacji społecznych. Ponadto nie należy wprowadzać zmian co do otwierania lub zamykania tysięcy sklepów z wyprzedzeniem zaledwie kilku dni. Wszak pracownicy mają ustalane grafiki kilka dni przed początkiem miesiąca pracy, a nie w jego trakcie.

Dlatego naszym zdaniem ustawodawca powinien pójść w odmiennym kierunku. Zmiany przepisów powinny być dobrze przygotowywane, aby pracodawcy, pracownicy i konsumenci mogli się przygotować do ich wdrożenia. Dlatego dni otwarcia sklepów w najbliższych tygodniach nie powinny ulec zmianie. Natomiast warto stopniowo zacząć przygotowywać się do wdrożenia całościowych, spójnych przepisów dotyczących pracy w niedziele i święta. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie 2,5 razy wyższych stawek za pracę w niedziele i święta we wszystkich branżach i na terenie całego kraju.

Oczywiście trudno przyjąć całościowe zmiany w Kodeksie pracy przed końcem bieżącego roku. Skoro jednak nowy Sejm chce w trybie pilnym zająć się nowelizacją ustawy o handlu w niedziele, to stosowne rozwiązania można byłoby wpisać właśnie do niej. Uważamy, że jest zbyt późno, by firmy modyfikowały godziny otwarcia sklepów i zmieniały pracownikom grafiki. Natomiast jest szansa, by przetestować nasze rozwiązanie wyższych stawek za pracę w niedziele. Dlatego proponujemy, by w ustawie o handlu w niedziele wpisać, że za pracujące niedziele pracownicy powinni otrzymywać 2,5 razy wyższe stawki. Innymi słowy galerie handlowe i hipermarkety byłyby otwarte 17 i 24 grudnia, ale pracownicy otrzymaliby znacznie wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie.