Polecamy tekst Piotra Szumlewicza z Gazety Wyborczej. Całość można przeczytać tutaj: https://wyborcza.pl/7,75968,28275650,polski-lad-byl-katastrofa-przygotujcie-sie-na-cos-znacznie.html

Rząd jeszcze nie uporządkował bałaganu spowodowanego przez “Polski ład”, a już chce dokonać kolejnej wielkiej reformy fiskalnej, w tym obniżyć pierwszy próg podatkowy z 17 proc. do 12 proc., znieść tzw. ulgę dla klasy średniej i obniżyć składkę zdrowotną dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ryczałtu, podatku liniowego i karty podatkowej. Niestety nowe propozycje, podobnie jak “Polski ład”, są nieprzemyślane, niesprawiedliwe, destrukcyjne dla finansów publicznych, a ponadto wdrażane pospiesznie i bez konsultacji.

(…)

Jeśli pomysły ministra Sobonia wejdą w życie od lipca bieżącego roku, obywatele będą mogli rozliczać się według poprzednich rozwiązań, czyli tych zapisanych w “Polskim ładzie”. Jak rząd sobie wyobraża miksowanie trzech różnych systemów podatkowych, z których ten środkowy (“Polski ład”) miał już wiele poprawek, trudno powiedzieć. Niewątpliwie jednak będą to nowe obowiązki dla pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, którym rząd niezmiennie proponuje obniżki realnych wynagrodzeń. Szykują się też dodatkowe koszty dla firm, które znowu będą musiały inwestować w programy rozliczeniowe.