Polecamy tekst Piotra Szumlewicza dla “Gazety Wyborczej”. W całości można go przeczytać tutaj: https://wyborcza.pl/7,75968,28752903,wladze-nie-zatrudnia-ekspertow-wypowiedz-fogla-stala-sie-mottem.html

Jednym z największych problemów polskiej polityki, w tym przede wszystkim funkcjonowania władzy centralnej, jest niewiedza rządzących. Niestety, Prawo i Sprawiedliwość zaraża swoim podejściem wszystkie liczące się siły polityczne. Głupota rozlewa się po całym parlamencie, a brak kompetencji staje się wręcz wymogiem udziału w debacie publicznej.

(…)

Wzorcowy jest z pewnością „Polski ład”. Można się spierać o to, czy kierunek zaproponowany przez rząd był dobry, jednak reforma została tak źle przygotowana, że do dziś system podatkowy znajduje się w rozsypce. „Polski ład” obnażył niewyobrażalną wprost ignorancję ekipy rządzącej, gdyż po kilku tygodniach jego funkcjonowania żaden z ministrów nie rozumiał, dlaczego setki tysięcy pracowników otrzymują niższe pensje netto niż miesiąc wcześniej. Okazało się, że rząd najzwyczajniej w świecie nie wiedział, że w polskim systemie podatkowym kwota wolna jest w większości przypadków zwracana dopiero przy rocznym rozliczeniu podatkowym. W konsekwencji powstał niesłuchany chaos, a sam kierunek reform zszedł na dalszy plan.