Polecamy tekst Piotra Szumlewicza “Zwolennicy ustawy o handlu w niedzielę bronią niskich płac i wysokich cen”, który jest polemiką z artykułem Piotra Wójcika. Poniżej fragment artykułu, a całość można przeczytać tutaj:
https://krytykapolityczna.pl/kraj/zwolennicy-ustawy-o-handlu-w-niedziele-bronia-niskich-plac-i-wysokich-cen-polemika-z-wojcikiem

W wielu krajach Unii Europejskiej stawki za pracę w niedziele i święta są znacznie wyższe niż za pracę w dni powszednie, co sprawia, że więcej osób pracuje, a konsumenci mają szerszą ofertę. Taka jest też propozycja Związkowej Alternatywy: wprowadzić 2,5 razy wyższe stawki za pracę w niedziele i święta niezależnie od branży.

Wprowadzenie znacznie wyższych stawek za pracę w niedziele nie sprawiłoby, że wszystkie placówki handlowe byłyby otwarte w tym dniu. Tysiące sklepów zostałoby zamkniętych, bo ich właściciele nie chcieliby więcej płacić swoim pracownikom. Część przedsiębiorców zamknęłaby też swoje małe biznesy, aby godnie zarobić w większej placówce. Można podejrzewać, że otwarte byłyby głównie super- i hipermarkety, które już dziś płacą znacznie lepiej niż małe sklepy osiedlowe i dyskonty. W konsekwencji nastąpiłby przepływ siły roboczej do placówek najlepiej traktujących pracowników, które przy okazji mają największy asortyment towarów i najniższe ceny. Byłaby to naprawdę dobra zmiana dla pracowników i konsumentów.