Związkowa Alternatywa w TVN (Związek Zawodowy Pracowników TVN) przeprowadziła audyt problemów w spółce i przygotowała zestaw pytań oraz postulatów do władz firmy.

Przede wszystkim stanowczo domagamy się ujawnienia zasad wynagradzania i zmian w organizacji pracy oraz podstawach zatrudnienia. Wciąż czekamy na listę̨ stanowisk poszczególnych grup zawodowych (dla przykładu: redaktor, starszy redaktor itp.) oraz widełki płacowe obowiązujące na tych stanowiskach.

W firmie trwa reorganizacja oraz hierarchizacja stanowisk pracy i zmiany w wynagradzaniu doprowadzają do nieprzyjemnych sytuacji między pracownikami, a także między pracownikami, a bezpośrednimi przełożonymi. Pracownicy nie zostali wcześniej poinformowani o tym, na jakich zasadach będzie się odbywać zmiana w ustalaniu stanowisk dla poszczególnych pracowników ani o tym, jakie zasady wynagrodzenia będą obowiązywać po zmianach. Pracownicy są informowani, jakie będą mieć stanowisko po zmianach, i jakie będą mieć wynagrodzenie, jednak nie wiedzą, jak zostało ono ustalone. Pracownicy nie zostali też poinformowani o ścieżce rozwoju zawodowego. Nie wiadomo, jak długo trzeba na konkretnym stanowisku pracować, by móc ubiegać się o awans. Dodatkowo, towarzyszące nowemu stanowisku zaszeregowanie jest niejasne, a fakt, że pracownik nie wie nawet, ile tych szeregów jest, czy to stanowisko odpowiada szeregowi, czy szeregi są w ramach stanowiska, ani od której strony są liczone, powoduje dalszą niepewność.

Inny problem to rozszerzony zakres obowiązków operatorów obrazu bez podwyżki wynagrodzenia. Wraz z najnowszym aneksem do umów o pracę operatorzy otrzymali nowy zakres obowiązków. Dotychczas prowadzenie samochodu oraz używanie środków nadawczych nie było wpisane w zakres obowiązków. Zakres obowiązków został więc rozszerzony, bez żadnej dodatkowej gratyfikacji finansowej.

Związek zwraca też uwagę niezgodność treści aneksów dotychczas obowiązujących z obietnicami odnośnie rocznych premii. Pracownikom przedstawiano, że premia będzie w każdym roku pewna w zależności od procentów, jakie kto ma zapisane w umowie. Mówiono, że należy ją traktować jako podwyżkę wynagrodzenia, tymczasem z Aneksu i z oficjalnej broszury informacyjnej wynika, że premia ma charakter uznaniowy. Podobnie jak bonusy w postaci przyznawanych akcji Grupy Discovery (obecnie Werner Bros. Discovery).

Jednocześnie związek chce rozpoczęcia rozmów o zmianie regulaminu pracy tak, żeby uwzględniał podniesienie wynagrodzenia za pracę w nocy i w święta, a nie zmniejszanie liczby dyżurów w kolejnym miesiącu. Wielu pracowników TVN pracuje nie tylko w dni powszednie, ale także w weekendy, święta, w godzinach nocnych, a czasami po więcej niż 8 godzin na dobę, czy 40 godzin na tydzień. Proponujemy, by za pracę w niedziele i święta pracownik otrzymywał wyższe wynagrodzenie niż za pracę w dni powszednie.