Zdecydowanie protestujemy wobec planów masowych zwolnień w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Na spotkaniu przedstawicieli zarządu ze związkami zawodowymi pracodawca ogłosił, że zamierza zwolnić 150 z 530 etatowych stewardess, 50 kapitanów i 100 pracowników personelu naziemnego. Jednocześnie nie ma żadnych planów redukcji samozatrudnionych.

Pracodawca nie wskazał przejrzystych kryteriów zwolnień i nie podał żadnych przyczyn, dlaczego chce pozbyć się pracowników etatowych. Jednocześnie w ostatnich miesiącach firma faworyzuje samozatrudnionych i im przydziela zdecydowaną większość lotów. Innymi słowy zarząd firmy celowo prowadzi politykę uderzającą w pracowników na etatach. To działania nieuzasadnione, antypracownicze i szkodliwe dla narodowego przewoźnika.  

W Związkowej Alternatywie zrzeszony jest największy związek zawodowy działający w PLL LOT, czyli Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego. Dlatego nie zostawimy działań zarządu firmy bez odpowiedzi. Niedawno złożyliśmy wniosek na policję w sprawie niezgodnego z prawem funkcjonowania niezarejestrowanej agencji zatrudnienia, LOT CREW, która podpisuje umowy z pilotami w ramach kontraktów B2B. We współpracy z posłami opozycji planujemy zorganizować posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury poświęcone sytuacji w PLL LOT. Jeżeli zarząd firmy nie zrezygnuje ze zwolnień, będziemy kwestionować je przed sądem. Przygotowujemy też akcje protestacyjne przeciwko działaniom zarządu firmy.