Olbrzymi sukces naszych związkowców z Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Już w pierwszym dniu referendum strajkowego frekwencja przekroczyła 45% – wyniosła 47%!

Referendum strajkowe jest częścią trwającego sporu zbiorowego, który rozpoczął się 16 stycznia bieżącego roku. Mediacje nie przyniosły żadnych efektów, ponieważ prezes firmy, Marek Misztal nie zgodził się na jakiekolwiek kompromisy. Dlatego 26 marca został spisany protokół rozbieżności. Wkrótce potem zarząd zrzeszonego u nas Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Usług podjął decyzję o przeprowadzeniu referendum strajkowego. Związek ustalił, że referendum odbędzie się w dniach 18-30 kwietnia, przy czym ze względu na utrudnienia ze strony pracodawcy (m.in. odmówił wydania listy pracowników firmy) referendum ruszyło 19 kwietnia. Okazało się, że pracownicy są bardzo zmobilizowani – już pierwszego dnia głos oddała blisko połowa załogi.

W referendum strajkowym są dwa postulaty: podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 600 zł (czyli w bieżącym roku o 1200 zł) i wprowadzenia dodatku stażowego. Referendum będzie ważne, jeśli co najmniej połowa pracowników weźmie udział w referendum, a z nich większość opowie się za strajkiem.