Bezprawne omijanie umów etatowych dotyczy obecnie już prawie wszystkich zawodów. Etaty są rzadkością w gastronomii, choć jest jasne, że zdecydowana większość pracowników kawiarni i restauracji pracuje w określonym miejscu i czasie oraz pod nadzorem określonego pracodawcy. Nie powinno więc tu być mowy o żadnych formach pozaetatowego zatrudnienia. Dotyczy to też handlu czy ochrony. Niestety w ostatnich latach umowy śmieciowe nie dość, że nie zostały ograniczone, to rozlały się nawet po tych branżach, w których przez wiele lat zdecydowanie dominowało zatrudnienie etatowe.

(…)

Przyzwolenie na masowe łamanie prawa podważa zaufanie do instytucji publicznych, w tym szczególnie wymiaru sprawiedliwości, niszczy więzi społeczne, odbiera legitymizację obrońcom państwa prawa. Warto piętnować PiS za zawłaszczenie Trybunału Konstytucyjnego, skok na Sąd Najwyższy czy ochronę nominatów partyjnych przed postępowaniami prokuratorskimi. Ale jeżeli mamy konsekwentnie bronić praworządności, to powinniśmy walczyć o nią w każdym wymiarze życia, w tym na rynku pracy.

Polecamy tekst Piotra Szumlewicza o omijaniu obowiązku zatrudnienia na etat z portalu wtv.pl. Całość artykułu znajduje się tutaj: https://wtv.pl/piotr-szumlewicz-110321-ps-smieciowki