Polecamy lekturę tekst Piotra Szumlewicza w “Gazecie Wyborczej. Całość można przeczytać tutaj: https://wyborcza.pl/7,75968,29451339,emerytalna-fikcja-dlaczego-opozycja-broni-pis-owskiego-status.html

Debata wokół systemu emerytalnego opiera się więc na manipulacjach i półprawdach. Rząd ustawowo obniżył wiek emerytalny, ale nie zrobił nic, aby zapewnić godne świadczenia dla seniorów. Dlatego starsi ludzie, w tym szczególnie kobiety, nie tylko są zachęcani do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale są wręcz zmuszani do pracy, bo w przeciwnym razie czeka ich głodowe świadczenie. To nie jest żadna wolność wyboru, o którym mówią politycy obozu rządzącego, tylko mamienie społeczeństwa.

(…)

Opozycja powinna nauczyć się na błędach popełnionych przez koalicję PO-PSL. Społeczeństwo bardzo krytycznie oceniło pomysł podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat, ponieważ ówczesny rząd nie przedstawił całościowej wizji aktywizacji seniorów, inwestycji w ochronę zdrowia, stabilizacji rynku pracy, dążenia do wydłużenia życia w zdrowiu polskiego społeczeństwa. Aby przeciwstawić się PiS-owskiemu status quo, potrzeba całościowej wizji rozwoju usług publicznych, która zachęciłaby obywateli do późniejszego przejścia na emeryturę, a zarazem pozwoliłaby na odciążenie kobiet od obowiązków rodzinnych i ich masową aktywizację zawodową.