Zachęcamy do lektury tekstu Piotra Szumlewicza poświęconego rządowym pomysłom nowelizacji ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W całości można go przeczytać tutaj: https://krytykapolityczna.pl/kraj/pacyfikacja-plus-pis-nie-chce-strajkow-na-jesieni

Kilka dni temu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło propozycję nowelizacji ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, która znacznie ogranicza możliwość wchodzenia w spory zbiorowe i organizowania akcji strajkowych.

(…)

Zgodnie z propozycjami rządu Związkowa Alternatywa w ZUS nie tylko nie mogłaby strajkować, bo nie jest „reprezentatywna” w tym zakładzie, ale też nawet wchodzić w spory zbiorowe. Taka sytuacja mogłaby zajść w wielu kluczowych instytucjach państwowych.

Rząd w ten sposób pacyfikuje w zarodku mniejsze związki zawodowe i chce zniechęcić do zakładania nowych organizacji związkowych. Liczy, że utrzyma kontrolę nad dużymi, skostniałymi centralami związkowymi, a mniejsze, bardziej bojowe związki zastraszy przez przepisy, które zakażą im organizowania akcji protestacyjnych.