My, pracownicy prokuratur, w kraju rządzonym od 8 lat przez Prawo i Sprawiedliwość, jesteśmy jedną z najgorzej traktowanych grup zawodowych. Obiecywano nam kiedyś sprawne państwo i szacunek. Dziś te słowa brzmią jak ponury żart.

Wielu z nas jest zmuszonych żyć za płacę minimalną. Doświadczeni urzędnicy z wieloletnim stażem, skazani są na codzienną walką o przetrwanie. Towarzyszą nam: stres i poczucie niesprawiedliwości. Odmawiamy sobie realizacji podstawowych potrzeb życiowych. Wielu z nas jest zmuszonych szukać finansowego wsparcia u bliskich. Atmosfera w biurach prokuratury jest przepełniona goryczą, coraz więcej z nas przegląda oferty pracy, rozmawiamy o tym, że nasi znajomi zarabiają dwa razy więcej w sektorze prywatnym.

Znamy wartość naszej pracy. Bez nas nie byłoby systemu sprawiedliwości. A bez systemu sprawiedliwości nie ma państwa. Od lat jesteśmy pomijani przy kolejnych podwyżkach. Ustawa zakazuje nam organizowania akcji strajkowych, co rządzący cynicznie wykorzystują, skazując nas na wegetację. Nas, ludzi kompetentnych, oddanych państwu.

Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się, to nie tylko skandal i brak elementarnego ludzkiego szacunku, ale również skrajna niekompetencja zarządcza. Polityka niskich płac powoduje odpływ zdolnych pracowników z prokuratury. Znalezienie wartościowych następców, przy obecnym poziomie wynagrodzeń, graniczy z cudem. Tak właśnie rozbrajane jest państwo polskie – przez zaniedbania i krótkowzroczne oszczędności.

Czas skutecznie zawalczyć o lepszą rzeczywistość. Domagamy się podwyżki wynagrodzeń o co najmniej 50% dla wszystkich pracowników prokuratury. Możemy to zrobić tylko współdziałając, jednak potrzebujemy do tego odpowiedniego zaplecza. W prokuraturze rozpoczął właśnie działalność związek zawodowy Związkowa Alternatywa. To organizacja nowej fali, sprawna w działaniu, wolna od biurokratycznej opieszałości, otwarta na wyzwania współczesnego świata. Wstąpiliśmy do ZA, bo to związek bojowy, który w swojej kilkuletniej historii zdążył zapisać piękną kartę w PLL LOT, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy w Krajowej Administracji Skarbowej. Spotkaliśmy w ZA ludzi ideowych, pracowitych i zdeterminowanych w walce o bardziej sprawiedliwy świat.

Dołącz do nas już dziś. Napisz na mail: prokuratura@za.org.pl