Jesteśmy zbulwersowani powołaniem prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertrudy Uścińskiej do Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Uścińska otrzymała nominację od premiera, Mateusza Morawieckiego.

Nasz związek wielokrotnie informował premiera o patologiach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Prezes ZUS od wielu miesięcy brutalnie łamie prawa pracownicze, torpeduje dialog społeczny, prześladuje niezależne związki zawodowe, rażąco przekracza uprawnienia i marnotrawi środki publiczne, przeznaczając je na realizację swoich partykularnych interesów, bezprawnie odmawia przekazywania danych w ramach informacji publicznej.

Prezes ZUS zwolniła dyscyplinarnie naszą zakładową liderkę, Ilonę Garczyńską, brutalnie łamiąc ustawę o związkach zawodowych. Wbrew ustawie o związkach zawodowych prezes ZUS odmówiła wejścia z nami w spór zbiorowy na tle płacowym, przez wiele tygodni nie uznawała naszego istnienia, w ostatnich miesiącach zasypuje nas skargami do sądów cywilnych i karnych. To działania, które w takim natężeniu ostatni raz miały miejsce w Polsce w minionym ustroju.

Przyznanie przez premiera kraju takiej osoby kolejnej prestiżowej nominacji to splunięcie w twarz tysiącom pracowników ZUS, to wyraz lekceważenia dla praworządności i dialogu społecznego, to wsparcie dla partyjniactwa, bezprawia, zamordyzmu.